طراحی موارد آزمون: طرح و قالب

طراحی موارد آزمون: طرح و قالب

یک مورد آزمون خوب را می‌توان از راه‌های گوناگونی ایجاد کرد و به اصطلاح میلیون‌ها راه برای ایجاد آن وجود دارد. در این زمینه چندین کتاب و مقاله نوشته شده است و مبحث مفصلی دارد. نوشتن موارد آزمون برای ویژگی‌های مختلف، به مستندات مختلفی ( به طور معمول اکسل) نیاز دارد. هنگامی‌که موارد کاربرد و یا مشخصات مورد نیاز به خوبی طراحی شده باشند، شما می‌توانید یک نقشه کامل داشته باشید تا هر مورد آزمون، بخش خاصی از سند را در برگیرد. برای طراحی مورد آزمون به صورت دستی اغلب آن‌ها را در جداولی مانند جدول زیر تنظیم می‌کنند.

با این مقدمه اگه بخواهیم مشخصات کلی برای طراحی یک مورد آزمون خوب در نظر بگیریم، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

test-case-table

در طراحی‌های فوق می‌توان پارامتر زمانبندی را نیز اضافه کرد که اختیاری و غیر ضروری است. هر سازمانی با توجه به رویکرد سازمان در برنامه‌های تولیدی، می‌تواند پارامترهای قید شده در مورد آزمون را تغییر دهد. گاهی اوقات رویکردها پیچیده‌تر و عمده‌تر هستند. مهمترین بخش قضیه آن است که افراد سازمان بهترین تصمیم گیری را داشته باشند.

قالب‌ها و شکل و شمایل بسیار متعددی برای این جداول وجود دارد و در بسیاری از موارد آن‌ها در اکسل طراحی می‌شوند. قالب مورد آزمون زیر را با توجه به نوع نرم‌افزار، شرکت مربوطه و کمی نظرات شخصی طراحی کرده‌ام.

test-case-design

برخی از فیلدهای جدول فوق عبارتند از:

محیط تست:

در این بخش نرم‌افزارها یا سخت افزارهای مورد نیاز برای اجرای تست تعیین می‌شود تا تستر قبل از تست محیط مناسب را بررسی نماید.

پیش نیازها:

هر تست با دنبال کردن مراحلی منجر به عملکرد سیستم می‌شود. این می‌تواند یک صفحه خاصی برای کاربر باشد یا داده‌های خاصی در یک سیستم (مانند داده‌های ثبت نام به منظور ورود به سیستم) و یا عمل خاصی . پیش نیازها کمک می‌کنند تا طراحی مورد آزمون مانند کتابچه راهنمای کاربری گردد .

روش تست: مراحلی که برای رسیدن به تست بایستی انجام شود، گام به گام بیان می‌گردد.

نتیجه مورد انتظار: نتیجه‌ای که به نظر می‌رسد پس از وارد کردن داده‌ها بایستی نشان داده شود.

نتیجه واقعی: نتیجه واقعی از تست مشخص می‌شود. این نتیجه برای گروه تحلیل بسیار مفید خواهد بود.

Pass/Fail:

حالت‌های مختلفی در تست ممکن است دیده شود که معمولا در طراحی موارد آزمون دو حالت پاس شده و شکست خورده بیان می‌گردد. اما این حالت ها عبارتند از:

 • پاس شده (Passed): پس از اجرای تست آن تست پاس شده و نتیجه مورد انتظار به ما نشان داده می‌شود.
 • شکست خورده (Failed): نتیجه واقعی پس از اجرای تست که با نتیجه مورد انتظار مطابقت ندارد.
 • آزمایش نشده (Not tested): مورد آزمون اجرا نشده است. شاید اولویت آن نسبت به دیگر موارد پایین تر است.
 • قابل تطبیق نیست (Not Applicable): مورد آزمون با خصوصیات و ویژگی‌های داخل برنامه منطبق نیست.
 • قابل تست نیست (Cannot be tested): ممکن است مورد آزمون به پیش نیاز یا پیش شرطی احتیاج داشته باشد که این به عنوان یک نقص قبل از تست عملکردی مشخص می‌شود.

برخی از موارد قالب ارائه شده فوق عبارتند از:

نام تست:

نام مورد آزمون بایستی منحصر به فرد باشد. بر اساس روش نام‌گذاری کنوانسیون، موارد آزمون را نام‌گذاری کنید. این به این خاطر است که با نام‌گذاری استاندارد، خصوصیات با تست مخصوص خود اجرا می‌شوند یا نقش یا سناریو مورد نظر با همان تست اجرا می‌گردد.  برای مثال نام ” Seller_Register_xx” برای همه موارد آزمون در ثبت نام فروشنده می‌باشد که بلافاصله نشان می‌دهد چه تعداد موارد آزمون نوشته شده و نقش کاربر و ویژگی‌های آن چیست.

برای مثال سایت eBay را در نظر بگیرید، خریدار و فروشنده دارای دو نقش مجزا هستند. بنابراین موثرترین روش موجود برای طراحی مورد آزمون این است که برای خریدار و فروشنده جدا جدا مورد آزمون طراحی کرد. هم‌چنین به ویژگی‌های مختلف هر نقش پرداخت. برای مثال نام ” Seller _Register_01″ می‌تواند در تمام زمینه‌های صفحه ثبت نام، ثبت نام فروشنده موفق و … دلالت کند. یکی دیگر از موارد آزمون می‌تواند پرداخت یک فروشنده را تعیین کند هم‌چنین یکی دیگر از موارد آزمون می‌تواند درباره تعامل بین خریدار و فروشنده و آدرس  و … باشد.

نوع تست:

انواع تست مانند عملکردی، کارایی و … نوشته می شود.

شرایط تست:

این مورد مانند جدول فوق ترکیبی از دو سطر محیط تست و پیش نیازها می‌باشد. بنابراین در این بخش می‌توان یک صفحه خاصی برای کاربر بیان کرد یا داده‌های خاصی در یک سیستم و یا عمل خاصی را نام برد. هم‌چنین در این بخش نرم‌افزارها یا سخت افزارهای مورد نیاز برای اجرای را می‌توان نوشت.

مراحل اجرای تست:

مراحل اجرای تست را نام می‌برید. در قالب فوق این مراحل در دو ستون کنش و واکنش طراحی شده‌اند. در ستون کنش، کاری که تستر بایستی انجام دهد نوشته می‌شود و در ستون واکنش، تستر پس از انجام دادن مراحل کنش، پاسخ سیستم را می‌نویسد.

توضیحات:

در صورت نیاز بیان می‌کند که چه ویژگی‌هایی مورد آزمون قرار گرفت و تحت چه شرایطی انجام شد.

پیوست ها:

پس از اجرای تست اگر فایل یا عکسی از تست تهیه شده است در این بخش ذکر می‌گردد.

نوشتن موارد آزمون کاربسیارمهم و بزرگی است. هنگامی‌که مستندات موارد آزمون برای اجرا آماده شد، تسترها تلاش می‌کنند که تست های موثرتری انجام دهند. شما به احتمال زیاد موارد آزمون زیادی را طراحی کرده اید. سودمندی موارد آزمون در نهایت بستگی به نحوه طراحی و اجرای آن می‌باشد. یادتان باشد که بهتر شدن “در صحبت” بایستی از دیدگاه کاربران دیده شود.

منبع ( + )

 

6 نظر برای نوشته «طراحی موارد آزمون: طرح و قالب»

 • خرداد ۷, ۱۳۹۴ در ساعت ۴:۵۷ ب.ظ
  لینک

  ممنون از مطالب خوبت برادر
  test case ها باید معتبر ، مختصر و خلاصه باشند
  test case باید قابل ردیابی باشد
  test case باید دارای گام های ساده و شفاف باشد

  پاسخ
 • تیر ۱۰, ۱۳۹۴ در ساعت ۱۲:۱۸ ق.ظ
  لینک

  باز هم مرسی منتظر پست های بعدی هستیم

  پاسخ
 • بهمن ۱۶, ۱۳۹۵ در ساعت ۴:۴۲ ب.ظ
  لینک

  سلام
  ممنون برای مطالبی که توی وب سایت قراردادید.
  می خواستم بدونم ازبین دوستان کسی اطلاع داره که تیم های تست در شرکت های نرم افزاری بیشتر از چه نرم افزارهایی برای تست نرم افزارهاشون استفاده می کنند؟

  پاسخ
 • فروردین ۲۷, ۱۳۹۶ در ساعت ۲:۴۱ ب.ظ
  لینک

  سلام
  برای موارد زیر ازتون راهنمایی می خواستم

  ۱ – برای محیط دات نت ابزار تست به جز سلنیوم میشه یه چند ابزار خوب رو معرفی نمایید .
  ۲ – آیا در دنیای تست ما هیستوری باگ ها و خطاها رو جایی میشه نگه داریم ؟
  ۳ – یخورده راهنمایی برای شرایط تست محیط دات نت رو می خواستم توضیح بفرمایید .

  ممنونم

  پاسخ
 • اسفند ۸, ۱۳۹۷ در ساعت ۱۱:۰۲ ق.ظ
  لینک

  خیلی ممنون
  عالی بود

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *